Project Description

Results

Current Standings

National

  1. Leah Howey – 573*
  2. Ryan Hufford – 486
  3. Dan Irvine – 455*
  4. Brock Sweeter – 439
  5. Phil Malouf – 394*
  6. Ryan Holister – 343
  7. Jacob Gustafson – 334*
  8. Jake Albright – 332*
  9. Paul Bittle – 309
  10. David Milbrand – 299*

* Meets 2 race out of division

Rookie Points:

  1. Leah Howey – 574
  2. Brock Sweeter – 439
  3. Ryan Holister – 343

North Division

  1. Ryan Hufford – 455
  2. Brock Sweeter – 439
  3. Leah Howey – 434
  4. Ryan Holister – 343
  5. Paul Bittle – 309
  6. Dan Irvine – 285
  7. Jacob Gustafson – 260
  8. David Milbrand – 245
  9. Phil Malouf – 213
  10. Jake Albright – 196

Rookie Points:

  1. Brock Sweeter – 439
  2. Leah Howey – 434
  3. Ryan Holister – 343

East Division

  1. Jake Albright – 175
  2. Jacob Gustafson – 170
  3. Brian Sprague – 164
  4. Don Rufener Jr – 158
  5. Don Rufener III – 157
  6. Dave Milbrand – 147
  7. Bob Bogner – 145
  8. Kevin Broski – 142
  9. Leah Howey – 139
  10. Kelly Lilie – 135

Rookie Points:

  1. Bob Bogner – 145
  2. Leah Howey – 139
  3. Clayton Oliver – 79
  4. Justin Courtney – 79

Dash Division

  1. Greg Blount – 252
  2. Brandon DeLacy – 250
  3. George Sparkman – 245
  4. George Siegler – 243
  5. Gary Stark – 243
  6. Phil Malouf – 240
  7. Chris Gottschalk – 235
  8. Lyle Phillips – 218
  9. Chris Jackson – 214
  10. Dan Irvine – 170

Rookie Points:

  1. Greg Blount – 252
  2. Chris Gottschalk – 235
  3. Lyle Phillips – 218

2019 RESULTS

Feature 30 Laps :

  • Phil Malouf
  • 1. Jake Albright
  • 2. Jacob Gustafson
  • 3. Brent Shreffler
  • 4. Brian Sprague
  • 5. Don Rufener III
  • 6. Clayton Oliver
  • 7. Justin Courtney
  • 8. Don Rufener, Jr.
  • 9. David Milbrand
  • 10. James McKay
  • 11. Bob Bogner
  • 12. Noah Patterson
  • 13. Leah Howey
  • 14. Kevin Broski
  • 15. Kyle Ramsey
  • 16. Richard Clem
  • 17. Kelly Lillie
  • DNS Brandon Halcomb
  • DNS Brad Merritt
  • DNS Chris Nicastro

Qualifying:

  • Phil Malouf
  • 1. Noah Patterson – 20.958
  • 2. Clayton Oliver – 21.075
  • 3. Jacob Gustafson – 21.137
  • 4. Justin Courtney – 21.167
  • 5. Jake Albright – 21.194
  • 6. Brent Shreffler
  • 7. Kelly Lillie
  • 8. David Milbrand
  • 9. Richard Clem
  • 10. Don Ruffener III
  • 11. Kyle Ramsey
  • 12. Brian Sprague
  • 13. Bob Bogner
  • 14. Don Ruffener, Jr
  • 15. Leah Howey
  • DNQ Kevin Broski

Heat #1

  • Phil Malouf
  • 1. Brian Sprague
  • 2. Don Rufener III
  • 3. David Milbrand
  • 4. Don Rufener, Jr.
  • 5. Richard Clem
  • 6. Bob Bogner
  • 7. Kyle Ramsey
  • 8. Leah Howey
  • 9. Kevin Broski

Heat #2

  • Phil Malouf
  • 1. Jake Albright
  • 2. Jacob Gustafson
  • 3. Justin Courtney
  • 4. Brent Shreffler
  • 5. Noah Patterson
  • 6. Kelly Lillie
  • 7. Clayton Oliver

Feature Results:

  • Phil Malouf
  • 1. Dan Irivine
  • 2. Gary Stark
  • 3. George Sparkman
  • 4. George Seliger
  • 5. Greg Blount
  • 6. Chad Gray
  • 7. Lyle Phillips
  • 8. Chris Gottschalk
  • 9. Chris Jackson
  • 10. Phil Malouf
  • DNS Brandon Delacy

Qualifying:

  • Phil Malouf
  • 1. George Sparkman – 22.296
  • 2. Dan Irvine
  • 3. Gary Stark
  • 4. Phil Malouf
  • 5. Chad Gray
  • 6. Brandon Delacy
  • 7. Greg Blount
  • 8. George Seliger
  • 9. Chris Jackson
  • 10. Chris Gottschalk
  • 11. Lyle Phillips

Heat #1

  • Phil Malouf
  • 1. George Seliger
  • 2. Greg Blount
  • 3. Chris Gottschalk
  • 4. Chris Jackson
  • 5. Lyle Phillips
  • DNS Brandon Delacy

Heat #2

  • Phil Malouf
  • 1. Gary Stark
  • 2. George Sparkman
  • 3. Dan Irivine
  • 4. Phil Malouf
  • 5. Chad Gray

Fast Qualifier: Brandon DeLacy 23.082

Heat Winner 1st Heat: Chris Gottschalk

Heat Winner 2nd Heat: Greg Blount

Feature Winner: Phil Malouf

Feature Results:

  • Phil Malouf
  • Greg Blount
  • Chris Gottschalk
  • Gary Stark
  • Mike Dickson
  • Tyler Edmundson
  • Chris Jackson
  • Lyle Phillips
  • George Seliger
  • Brandon DeLacy
  • George Sparkman
  • Tim Finstad
  • Dave Auringer (DNS)

Fast Qualifier: Paul Bittle 18.996 (New Track Record)

Heat Winner 1st Heat: Phil Malouf

Heat Winner 2nd Heat: Jacob Gustafson

Feature Winner: Ryan Hoffman

Feature Results:

  • Ryan Hoffman
  • Chad Gray
  • Corey Holtzlander
  • Phil Malouf
  • Faith Schuch
  • Brock Sweeter
  • Ryan Hufford
  • Jacob Gustafson
  • Leah Howey
  • David Milbrand
  • Alex Ruiter
  • Jake Albright
  • Dave Avink
  • Ryan Holister
  • Paul Bittle
  • Cory Woods
  • Tom Gossar
  • Derek Vath
  • Curtis Gray
  • Jeremy Bush

Fast Qualifier: Paul Bittle 15.007

A Feature Winner: Paul Bittle

B Feature Winner: Ryan Diamond

Feature A Results:

  • Paul Bittle
  • Gabe Carr
  • Tom Gossar
  • Todd Metz
  • Chad Gray
  • Jeff Sayles
  • Adam Van Avery
  • Wayne Stack
  • Todd Metz Sr.
  • Ryan Holister
  • Ryan Hufford
  • Brock Sweeter
  • Paul Bittle
  • Gabe Carr
  • John Carr
  • Curtis Gray
  • Makena Snyder
  • David Milbrand
  • Jason Essex
  • Phil Malouf
  • Noah Patterson
  • Jacob Gustafson
  • Dan Irvine
  • Clayton Oliver
  • Drew Losey
  • Tyler McGhan

Feature B Results:

  • Ryan Diamond
  • Will Slaughter
  • John Munro
  • Valerie Bozell
  • Faith Schuch
  • Jeremy Campbell
  • Dan Roodvoets
  • Sheldon Lindlag
  • Leah Howey
  • Dewayne Green
  • Alex James
  • Joe Lambright
  • Kyle Vandrumen

Fast Qualifier: Brandon DeLacy 20.631 sec.

Heat Winner 1st Heat: Jake Albright

Heat Winner 2nd Heat: Jacob Gustafson

Feature Winner: Brandon DeLacy

Feature Results:

  • 1. Brandon DeLacy
  • 2. Jake Albright
  • 3. Jacob Gustafson
  • 4. Don Rufener Jr.
  • 5. Brian Sprague
  • 6. Don Rufener III
  • 7. Dylan Watson
  • 8. Melvin Martin
  • 9. Bob Bogner
  • 10. Kevin Broski
  • 11. Justin Phillips
  • 12. Leah Howey
  • 13. Sam Stout
  • 14. David Milbrand
  • 15. Kelly Lilie
  • 16. Kyle Ramsey
  • 17. Ryan Hufford (DNS)

Records & Previous Results

  • M40- 6/18/16- 14.905- #27 Dan Irvine
  • Kalamazoo- 4/27/18- 15.098- #7  Paul Bittle
  • Dells- 6/6/15- 15.825- #16 Adam Krzykowski
  • Angola- 6/20/15- 17.112- #27 Dan Irvine
  • Birch Run Speedway – 8/3/18- 18.440- #16 Adam Krzykowski
  • Baer Field- 5/2/16- 21.183- #16 Jacob Bradley
  • Madison- 5/28/16- 21.543- #27 Dan Irvine
  • Galesburg- 7/19/15- 16.552- #02 Jacob Alexander
  • Spartan- 6/24/18- 15.146- #16 Adam Kryzkowski
  • Berlin Raceway-4/22/17- 19.311- #27 Ryan Hoffman
  • Owosso Speedway- 8/4/18- 18.070 #A1 Dan Irvine
  • Rockford Speedway- 7/28/18- 15.110 #5 George Sparkman
  • Jefferson Speedway- 5/26/18- 15.949 #35 Gary Stark
  • Lake Erie Speedway- DNQ
  • Jennerstown Speedway- 8/12/17- 23.31 #007 Don Rufener, IIII
  • Lorain County Speedway- 8/18/18- 16.981 Adam Krzykowski
  • New Paris Speedway- 9/15/18- 15.227 #60 Chad Gray
  • Highland Rim Speedway-DNQ
  • Hawk Eye Down Speedway-6/22/18 23.392 #119 Brand Delacy
  • Midvale Speedway-6/16/18-16.740 #16 Adam Kryzkowski
  • Painesville Speedway-5/5/18-14.451 #47 Don Rufener, Jr.
  • Springport Speedway-4/28/18-17.720 #79 Todd Metz, Jr.
  • Sandusky Speedway-7/6/18-20.80 #75 Brain Sprague
  • Grundy County Speedway-8/25/18-17.669 #119 Brandon DeLacy

North Series

  • 4/27/18 Kalamazoo Speedway- Paul Bittle
  • 4/28/18 Springport Speedway- Todd Metz *National Points Race
  • 6/2/18 Thunderbird Raceway- Brian Carson
  • 6/24/18 Spartan Speedway- Wayne Stack
  • 6/30/18 Owosso Speedway- Pete Doxey
  • 8/3/18 Birch Run Speedway- Adam Krzykowski
  • 8/4/18 Owosso Speedway- Adam Krzykowski
  • 9/1/18 Kalamazoo Speedway- 4th Annual World Series- Pete Doxey
  • 9/16/18 New Paris Speedway- Chad Gray

2018 North Rookie of the Year: Madilyn Blanch

2018 North Series Champion: Adam Krzkowski

East Series

  • 5/5/18 Painesville Speedway- Don Rufener, Jr.
  • 6/9/18 Lake Erie Speedway- Jake Albright
  • 6/16/18 Midvale Speedway- Adam Krzykowski
  • 7/16/18 Sandusky Speedway- Jake Albright
  • 8/11/18 Lancaster Speedway- Brian Sprague
  • 8/18/18 Lorain County Speedway- Jake Albright

2018 East Series Rookie of the Year: Jacob Gustafson

2018 East Series Champion: Brian Sprague

West Series

  • 5/25/18 Madison International Speedway- Brandon Delacy
  • 5/26/18 Jefferson Speedway- Brandon Delacy
  • 6/22/18 Hawk Eye Downs Speedway- Brandon Delacy
  • 7/28/18 Rockford Speedway- Tim Finstad
  • 8/22/18 Grundy County Speedway- Brandon Delacy

2018 West Rookie of the Year: Chris Jackson

2018 West Series Champion: Brandon Delacy

North Series

  • 4/22/17 Berlin Raceway- Phil Malouf
  • 5/26/17 Madison International Speedway- Don Rufener III
  • 5/27/17 Jefferson Speedway- Tom Berens
  • 6/17/17 Rockford Speedway- Brandon Delacy
  • 6/24/17 Berlin Raceway- Adam Krzykowski
  • 7/01/17 Owosso Speedway- Adam Krzykowski
  • 7/21/17 Kalamazoo Speedway- Corey Woods
  • 8/5/17 Owosso Speedway- Todd Metz, Jr.
  • 8/25/17 Birch Run Speedway- Adam Krykowski
  • 9/1/17 Spartan Speedway- Chad Gray
  • 9/8/17 Thunderbird Raceway- Don Rufener, III
  • 9/17/17 New Paris Speedway- Chad Gray
  • 11/4/17 Highland Rim Speedway- World Series Josh Brown-Non Points

2017 North Rookie of the Year: Chad Gray

2017 North Champion: Don Rufener III

East Series

  • 6/17/17 Lake Erie Speedway- Jake Albright
  • 8/12/17 Jennerstown Speedway- Brian Sprague
  • 10/1/17 Lorain County Speedway- Don Rufener III

2017 East Champion: Jon Quinn

  • 4/16/16 M-40 Speedway- Mike Long
  • 5/7/16 Baer Field Speedway- Keith Barker
  • 5/28/16 Madison International Speedway- Kyle Stark
  • 5/29/16 Wisconsin Dells Speedway- Dan Irvine
  • 6/17/16 M-40 Speedway- Dan Irvine
  • 6/24/16 Thunderbird- Brian Carlson
  • 7/2/16 Owosso Speedway- Phil Malouf
  • 7/9/16 Berlin Raceway- Dan Irvine
  • 8/6/16 Owosso Raceway- William Hartman
  • 8/21/16 Kalamazoo Speedway- Dan Irvine
  • 9/3/16 Spartan Speedway- Phil Malouf

Rookie of the Year: Phil Malouf

Midwest Compact Touring Series Champion: Phil Malouf

Phantom Challenge Series Champion: Wayne Stack 2016

  • 4/24/15 LUCAS OIL- VORES CUP – 2 Wells *Non-Points
  • 5/16/15 Angola NORTH – 79 Metz Jr.
  • 6/5/15 Madison NORTH – 192 K Stark
  • 6/6/15 Dells NORTH – 192 K Stark
  • 6/20/15 Angola NORTH/SOUTH/CHALLENGE – 16 Bradley
  • 6/21/15 Angola CHALLENGE – 27 Irvine
  • 7/3/15 Kalamazoo NORTH/CHALLENGE – 79 Metz, Jr.
  • 7/4/15 Kalamazoo NORTH/CHALLENGE – 27 Irvine
  • 7/15/15 Baer Field NORTH – 38 Spillers *Non-Points
  • 7/19/15 Galesburg NORTH – 73 Neal III *Non-Points
  • 8/2/15 Galesburg NORTH – 21 Stack
  • 8/2/15 Galesburg NORTH – 02 Alexander
  • 9/4/15 Spartan NORTH – 02 Alexander
  • 10/25/15 KALAMAZOO- WORLD SERIES – 32 Malouf *Non Points

CHAMPION NORTH- 50 Craig Frase

CHAMPION CHALLENGE- 27 Dan Irvine

  • 6/14 LUCAS OIL- VORES CUP- 192 K Stark *Non-Points
  • 5/10/14 M40 NORTH – 6 C Jennings
  • 5/24/14 Angola CHALLENGE – 38 Spillers
  • 5/25/14 Kalamazoo CHALLENGE – 6 C Jennings
  • 6/7/14 M40 NORTH – 79 Metz Jr.
  • 6/27/14 Dixie NORTH – 79 Metz Jr.
  • 7/4/14 Kalamazoo CHALLENGE – 79 Metz Jr.
  • 7/5/14 M40 CHALLENGE – 79 Metz Jr.
  • 7/19/14 Plymouth NORTH – 1 Richardson
  • 8/2/14 Kalamazoo NORTH – 79 Metz Jr.
  • 8/8/14 Hartford NORTH – 1 Richardson
  • 8/30/14 Angola CHALLENGE/NORTH – 79 Metz, Jr.
  • 10/25/14 KALAMAZOO – WORLD SERIES – 192 K Stark *Non-Points

CHAMPION NORTH- 1 Mike Richardson

CHAMPION CHALLENGE- 79 Todd Metz, Jr.

All Time Wins

  • Todd Metz, Jr. – 10
  • Adam Kryzkowski – 6
  • Dan Irvine – 6
  • Kyle Stark – 5
  • Bandon Delacy – 5
  • Phil Malouf – 4
  • Jake Albright – 4
  • Don Rufener III – 3
  • Chad Gray – 3
  • Mike Richardson – 2
  • Chris Jennings – 2
  • Jacob Alexander – 2
  • Ryan Spillers – 2
  • Brian Carson – 2
  • Brian Sprague – 2
  • Pete Doxey – 2
  • Wayne Stack – 2
  • Jacob Bradley – 1
  • John Neal III – 1
  • Mike Long – 1
  • Keith Barker – 1
  • William Hartman – 1
  • Tom Berens – 1
  • Corey Woods – 1
  • Josh Brown – 1
  • Tim Finstad – 1
  • Paul Bittle – 1
  • Don Rufener, Jr. – 1
  • Toby Wells – 1

Contact Us

Andy Jach
Series Owner

JR Long
Director of Racing Operations

Michael Wood
Marketing Director

Darrell Holtzlander
Midwest Compacts Tech